Grupa (Party)


Co to jest Grupa (PT)?

Grupa (in. PT, Party) jest to jedna z podstawowych dziedzin rozgrywki w Metin2. Dzięki grupie garstka graczy może połączyć się w jedno PT i razem expić, współpracować oraz pomagać sobie.

Zapraszanie oraz okienko grupy

Zapraszanie/wykluczanie z PT

  • Aby zaprosić kogoś do grupy, należy najechać na daną postać wskaźnikiem myszki, kliknąć na nią i wybrać opcję Zapr.Grupy.jpg.
  • Aby wyrzucić kogoś z grupy, należy postąpić podobnie jak wyżej, lecz wybieramy opcję Wyklucz.png.

Okienko grupy

Z chwilą gdy dochodzimy lub tworzymy własną grupę, na naszym pulpicie gry pojawia się okno grupy. Znajduje się ono zawsze w górnym lewym rogu. Wygląda ono następująco, przykładowy ss:

Okno PT.jpg


Jak widać, w tym oknie pokazane są najistotniejsze informacje odnośnie grupy, a więc:

  • lista graczy, który są w grupie wraz z ich paskami PŻ oraz to jaką mają przydzieloną funkcję w grupie (ikonki po lewej stronie od nicku),
  • okienko z podziałem doświadczenia,
  • przycisk do usuwania grupy Wykluczenie.png.

Całe te mini okno można zminimalizować przyciskiem białej strzałki (widoczna na powyższym obrazku).

Sposoby podziału doświadczenia

Jeśli expimy sami, dostajemy zawsze 100% expa za danego potwora (tyle ile nam powinno przypadać). Zaś jeśli jesteśmy w grupie, nasze doświadczenie rozkłada się na pozostałych członków grupy. Jeżeli jakiś gracz, który jest w naszej grupie, jest offline, to do niego doświadczenie nie wędruje.

Podział Poziomu

Wybierając tą opcję podziału, doświadczenie zdobywane w naszej grupie, rozkłada się w ilościach proporcjonalnych do poziomów jej członków. To znaczy, kto ma wyższy poziom, ten dostanie więcej doświadczenia.

Podział równy

Wybierając tą opcję podziału, nasze doświadczenie za zabicie jednego potwora rozkłada się na tyle osób, ile jest aktualnie w grupie. Doświadczenie dla każdego członka rozprowadza się po równo. Może wydawać się to niekorzystne dla nas, lecz przy ilościach potworów, jakie zabijają wszyscy członkowie grupy, wychodzimy na tzw. plus.

Przykład: Za zabicie jednego potwora dostajemy 1000 punktów doświadczenia. Jeżeli będziemy w grupie, w której są łącznie 4 osoby, każdy z nich dostanie po 250 punktów doświadczenia.

Związek Dowodzenia z grupą (PT)

Dowodzenie jest to umiejętność, którą możemy użyć tylko będąc w grupie. Dodatkowo musimy być jej założycielami, żeby użyć bonusów, jakie daje nam Dowodzenie. Dowodzenia nie możemy dać sobie, tylko innym członkom grupy. Dlatego rozwijania dowodzenia nie poleca się na głównej postaci.

Nadawanie bonusów z Dowodzenia dla członków grupy

Aby nadać dla danej osoby bonus, należy:

  • wybrać osobę w okienku grupy,
  • kliknąć na ikonkę znajdującą się obok nazwy postaci,
  • wybrać z listy, która się Nam ukazała, bonus, który chcemy nadać dla danej osoby.

Uwaga.pngUwaga! Dla jednego członka grupy możemy przydzielić tylko jeden bonus!

Lista ikonek i bonusów

Obrazek Opis
PT-lider.png Założyciel grupy (PT).
PT-członek.png Członek grupy (PT) bez żadnych dodatkowych bonusów.
PT-wyrzucenie.PNG Wyrzucenie danego gracza z grupy (PT).
PT-atak.png Zwiększona wartość ataku.
PT-efekty.png

Zwiększony czas trwania efektów umiejętności.
Zwiększony czas trwania omdlenia Przywołania Błyskawicy, Rozproszenia.

PT-obrona.png Zwiększone punkty obrony.
PT-PE.png Zwiększona ilość Punktów Energii (PE/MP).
PT-PZ.png Zwiększona ilość Punktów Życia (PŻ/HP).
PT-szybkość ataku.png Zwiększona szybkość ataku.

Przydatność grupy

Grupa w grze przydaje się do wielu rzeczy. Możemy poprzez nią expić naszego buffa lub znajomego. Można szybciej i efektowniej expić swoją postać. Dzięki PT możemy także robić wyprawy na różne silne Bossy lub przedostać się na 6 piętro w Wieży Demonów.

Misje na konia

Jedną z najbardziej znanych funkcji PT są misje na konia. Gracz który ma owe misje zaprasza do grupy innych graczy, żeby mogli mu pomóc w wykonaniu tej misji.

Koń zwykły

W tej misji nie opłaca się zapraszać innych do PT, gdyż bicie Dzikich Łuczników nie jest zaliczane przez członków grupy. Tylko my sami możemy wykonać te zadanie.

Koń bojowy

Tu już zaczynają się schody. Bez pomocy osób w PT tą misję jest bardzo trudno wykonać, gdyż jest za mało czasu (30 min). Trzeba zorganizować porządną grupę i ruszyć na Pustynię Yongbi lub na Metiny Cienia w Dolinie Orków.
Uwaga.pngUwaga! Pamiętaj, aby podczas robienia tej misji w grupie, poziom doświadczenia ustawić na równy.

Koń militarny

Tutaj podobnie jak przy bojowym koniu trzeba zorganizować PT i udać się do Wieży Demonów. Misja bez grupy jest trudna do wykonania.

Dodatkowe informacje

Maksymalna liczba członków grupy

Maksymalną ilością członków w grupie jest 8 osób wraz z liderem.

Różnice poziomów postaci

Zakładając grupę, możemy do niej zapraszać graczy, którzy mają o 30 poziomów więcej lub mniej od nas samych.

Uwaga.pngUwaga!
Posiadając 15 poziom postaci nie możemy zaprosić do grupy gracza, który posiada 46 poziom postaci. Natomiast już do grupy możemy zaprosić osobę z 45 poziomem postaci.

Zwiększanie ilości zdobywanego doświadczenia w grupie

Gdy jesteśmy liderem (założycielem) i chcemy zwiększyć ilość zdobywanego Doświadczenia, to możemy to zrobić dzięki przedmiotowi, który można zdobyć w grze oraz za pośrednictwem Item Shopu - Czarne Tło.png Księga Lidera.png Księga Lidera.

Obrazek Nazwa Opis przedmiotu Czas trwania
Czarne Tło.png
Księga Lidera.png
Księga Lidera Gdy przedmiot jest uaktywniony przez lidera (założyciela) grupy,
punkty zdobywane przez całą grupę są zwiększone o 30%.

Uwaga.pngUwaga! Księgi Lidera nie można przekazywać!

3 godz. / 2 godz.
Członkowie grupy

w zasięgu wzroku

EXP premia
2 12%
3 18%
4 26%
5 40%
6 53%
7 70%
8 100%

"Twoja grupa współpracowała i otrzymała bonus doświadczenia"

Powyższy komunikat (zawarty w nagłówku - red.) wyświetla się czasami, gdy jesteśmy w mieście, nie expimy lub nawet, gdy pozostałe osoby są offline. Jest to specjalny bonus dla grupy, który niestety nie działa na polskiej wersji metina.

Punkty rangi a grupa

Expiąc z naszymi znajomym w grupie, nasza ranga stale rośnie. Ale są także przypadki kiedy spada. Gdy jesteśmy w grupie i zabijemy jakiegoś innego gracza w trybie wolnym, nasza ranga spada nieco inaczej niż zwykle (nie będąc w PT, ranga spada o 2000 punktów).

Otóż będąc w grupie, po zabiciu kogoś innego kto nie jest w naszym PT, ranga spada każdemu członkowi grupy (nie we wszystkich przypadkach).

Ilość osób

w grupie

Utrata punktów rangi

przez każdego członka PT

2 osoby -1000 Punktów rangi
3 osoby -667 Punktów rangi
4 osoby -500 Punktów rangi
5 osób -400 Punktów rangi
6 osób -334 Punktów rangi
7 osób -286 Punktów rangi
8 osób -250 Punktów rangi

Czasami zdarza się, że nawet osoba, która nie posiada jeszcze 15 poziomu postaci, ma już rangę negatywną. Jakim cudem?
Najwidoczniej gracz z poziomem postaci mniejszym niż 15, był w grupie z jakimś wyższym levelem. Ten inny gracz zabił kogoś w trybie wolnym, przez co rangę utracił każdy kto był w tej grupie, także ten co miał poziom niższy niż 15.

Czat dla grup (PT)

Każda grupa ma swój chat. Wszyscy członkowie mogą dzięki niemu porozumiewać się oraz dyskutować. Tych rozmów nie widzą inni gracze, którzy nie są w naszej grupie. Tekst naszych rozmów jest widoczny na chacie oraz nad głową naszej postaci.

Wygląd czatu grupy

Chat Grupy.png

Jest on właśnie taki jak na obrazku wyżej. Żeby móc pisać na czacie grupy wystarczy w czasie gry, nacisnąć przycisk ENTER, a następnie wpisać na chacie # i obok tego swój tekst. Innym sposobem jest naciśnięcie kwadratowej ikonki po lewej stronie od chatu. Po naciśnięciu jej jeden raz wyskakuje okieneczko Grupa.png
Kolor tekstu w grupie jest ciemno turkusowy.