Średnie i umiejętności

Co to są średnie i umiejętności ?
Są to specjalne bonusy. Średnie dają nam bonus do naszych hitów z broni, zaś umiejętności do naszych skili. Są bardzo pożądane przez większość graczy ze względu na swoje cenne właściwości. W żargonie metinowym są często lub prawie zawsze określane jako śr. i um. Jakie są zależności między średnimi i umiejętnościami ? Bonusy te, mają to do siebie, że mogą mieć ujemne wartości ( potocznie nazywane minusy). Jeżeli bonus ma wartość 0, to jest niewidoczny. Są one od siebie zależne, im wyższe średnie tym mniejsze umiejętności i odwrotnie, jeśli wartości są razem na plusie to średnie nie przekroczą 20%, a umiejętności 10%.
Średnie dają nam większy atak ( w zależności jakie są te średnie), z naszych hitów, podczas bicia metinów z konia, oraz podczas przemiany na polimorfii. Zaś umiejętności dają nam większy atak z naszych skili, i tylko i wyłącznie z nich ! W większości przypadków średnie są większe niż umiejętności.
Jak wyliczać średnie i umiejętności ? Pytanie to zadaje sobie wielu graczy, którzy pierwszy raz spotkali się z tymi bonusami. A sprawa jest bardzo prosta. Średnie jak i umiejętności wyliczamy z naszego całego ataku postaci, mnożąc przez tyle, ile mają wartości.


Przykład 1 Załóżmy że mamy 500 ataku na naszej postaci. To z bronią która ma 20 % średnich, będziemy uderzać 500 * 1,2 = 600. Więc z taką bronią uderzymy 600 dmg na hitach z broni !
Przykład 2 Załóżmy że uderzamy ze skili 3000. To z bronią która ma 15 % umiejętności, będziemy uderzać 3000 * 1,15= 3450. Więc z taką bronią uderzymy 3450 na skilu !
Jak będą wyglądać pozostałe bonusy w broniach które mają śr i um ?
W metinie można mieć maksymalnie 5 bonusów w 1 przedmiocie. Ale bronie na 30, 75 oraz 105 poziom już mają 2 wbudowane bonusy, więc można dodać tylko 3. Wobec tego możemy mieć:średnie, umiejętności, przykładowy % krytyk, +12 siły oraz % przeszycia.


A czy można zmienić wartości bonusów w broni która ma śr i um ?
Oczywiście. Wystarczy użyć Zaczarowanie Przedmiotu.jpg Zaczarowania Przedmiotu, który znajdziemy w Item Shopie.


Zdarzają się przypadki że gdy np. umiejętności wynoszą 0 to są niewidoczne, w takim wypadku (jeśli już mamy 5 bonusów w broni), będą tylko średnie i pozostałe 4 bonusy inne. Nie będzie umiejętności.
Wniosek ?

  • mogą być śr i um oraz 3 bonusy
  • mogą być śr i 4 bonusy
  • mogą być um i 4 bonusy


Do czego przydają się nam średnie i umiejętności ?
Otóż główną przyczyną dlaczego te bronie są tak pożądane są ich same bonusy. Dzięki śr, możemy szybciej i efektowniej expić, możemy mieć także większe dmg podczas przemiany w potwora. (polimorfia). Niektórzy gracze używają średnich do walk z innymi graczami. Zwiększają sobie tym samym dmg z hitów. Najczęściej robi to wojownik i sura.
Znów umiejętności przydają się tylko do walk, wojen. Do wszystkich możliwych konfrontacji z innym i graczami. Zwiększamy tym samym dmg ze swoich skilli. Przykładem może być ninja dagger dla której umiejętności to bardzo ważny aspekt gry.
Jakie są maksymalne granice średnich i umiejętności?
Na polski metinie jest nie wiele takich egzemplarzy lecz największe udokumentowane średnie wynoszą 60 %, zaś umiejętności 30 %.


Czy 10 umiejętności dają tyle samo co 10% ludzi ? Otóż 10 umiejętności sprawia że mamy dmg większe o 10 % tylko ze skili , znów 10% ludzi sprawia że mamy dmg większe o 10% ze skili jak i z hitów ( oczywiście jeśli uderzamy w ludzi|).
Bonusy te są tylko w broniach na 30, 75 i 105poziom. A są one następujące: