Szaman

Szaman Informacje.png

Szaman

Szamani są klasą magiczną, która używa ataków opartych na mocach natury. Noszą lekkie materiałowe szaty. Walczą przy pomocy wachlarzy oraz dzwonów. Jako jedna z dwóch klas (Likan), szamani mają możliwość wspierania swoich sprzymierzeńców umiejętnościami pomocniczymi (czyli tzw. buffami). Mimo, że szamani na ogół są wykorzystywani jako drugorzędne postacie wspierające, nie należy ich lekceważyć, ponieważ wbrew pozorom jest to klasa by poradzić sobie z nią samodzielnie.

Umiejętności i statystyki

Szaman, jak każda klasa, dzieli się na dwie różne profesje: Szaman Smok i Szaman Leczenie. Ponieważ szamani używają umiejętności magicznych jedynymi skutecznymi absami na tą klasę jest Odporność na Magię. Bony na dzwony oraz na wachlarze działają tylko na ataki fizyczne czyli uderzenia bronią, a ponieważ szamani atakują przede wszystkim umiejętnościami, te absy nie mają znaczenia w PvP. Najczęściej używanym buildem (rozkładem statystyk) u szamanów jest rozdawanie punktów wg. schematu: 2 inteligencja - 1 witalność. Pozwala to zachować równowagę pomiędzy punktami życia a siłą ataku umiejętności. Dla szamanów nastawionych wyłącznie na wspieranie innych (buffowanie) poleca się wymaksować jako pierwszą inteligencję a potem witalność.

Szaman - Smok

Szaman Smok posługuje się mocami Boga Smoków i żywiołu ognia. Dobrze radzi sobie w PvP oraz wojnach gildii. Dzięki buffom PvM nie jest dla niego aż tak uciążliwe jak dla Szamana Leczenie. Nie polecana dla osób początkujących.

Latający Talizman - jedyny atak dystansowy szamana smoka. Z racji, że jedyną szansą na uniknięcie ataku jest ucieczka poza jego zasięg, talizman to bardzo dobra umiejętność do PvP.

Strzelający Smok - atak frontalny z żywiołu ognia. Atakuje kilka celów przed sobą, dzięki czemu dobrze spisuje się w PvM. Ma szansę na podpalenie przeciwnika, co bardzo przydaje się zarówno przeciwko bossom jak i PvP. Mały minus - jeśli cel jest w ruchu, może nie trafić.

Smoczy Skowyt - kolejny atak z żywiołu ognia. Dzięki dużemu zasięgowi jest on bardzo skuteczny w PvM oraz wojnach gildii. Ma szansę na podpalenie przeciwników.

Błogosławieństwo - umiejętność wspomagająca. Zmniejsza fizyczne obrażenia zadawane przez przeciwnika. Umiejętność bardzo pomocna w expieniu. Jest przedstawiana w %, gdzie ilość % zależy od poziomu umiejętności oraz ilości inteligencji.

Pomoc Smoka - kolejna umiejętność wspomagająca. Zwiększa szansę na zadanie krytycznego ciosu, dzięki czemu umiejętność jest przydatna zarówno w PvP, PvM jak i wojnach gildii. Jest przedstawiana w %, gdzie ilość % zależy od poziomu umiejętności oraz ilości inteligencji.

Odbicie - umiejętność wspomagająca. Przez wielu graczy uważana za zbugowaną umiejętność, jednak powszechnie wybierana przez postacie wspomagające czyli buffy. Zwiększa szansę na odbicie ataku skierowanego w gracza. Jest przedstawiana w %, gdzie ilość % zależy od poziomu umiejętności oraz ilości inteligencji.

Meteor -

Szaman - Leczenie

Szaman Leczenie (nazywany też Błyskawicy) korzysta z mocy natury, dzięki którym posiada zdolność leczenia oraz kontrolowania błyskawic. Postać bardzo dobra w PvP jednak trudna do prowadzenia i utrzymania. Postać dla graczy zaawansowanych, nie polecana dla początkujących.

Rzut Piorunem - (wcześniej "Błyskawiczny Rzut") jest to elektryczny atak dystansowy, który może uderzyć w kilka celów jeśli znajdują się blisko siebie. Umiejętność, dzięki temu, że prawie zawsze trafia w cel oraz szybko się ładuje jest jednym z lepszych umiejętności do PvP Szamana Leczenie.

Burzowy Szpon - jest to bardzo ciekawa umiejętność, o bardzo dużym zasięgu oraz możliwości ataku łańcuchowego. Jeden z mniej docenianych umiejętności Szamana Leczenie. Bardzo dobry na wojny. Może również dobrze spisywać się w PvM.

Przywołanie Błyskawicy - najlepsza umiejętność "Healera" do PvM oraz wojen gildyjnych. Posiada duży zasięg oraz atakuje kilka celów. Ma również możliwość ogłuszenia przeciwników, dzięki czemu dobrze spisuje się w PvP.

Leczenie - przez wielu szamanów uważane za "standardową" umiejętność tej profesji. Leczenie przywraca natychmiast utracone oraz ma możliwość usunięcia negatywnych efektów (takich jak spowolnienie, otrucie, płonięcie, krwawienie). Umiejętność bardzo polecana w PvP, przydaje się również w PvM oraz wojnach gildyjnych.

Zwinność - jest to umiejętność wspomagająca Healera. Zwiększa szybkość poruszania się postaci oraz zmniejsza czas ładowania umiejętności. Bardzo przydatne w PvP oraz wojnach. W odróżnieniu od umiejętności wspomagających Szamana Smoka, w buffach Szamana Leczenie ilość inteligencji nie ma wpływu na ich wzrost a jedynie poziom umiejętności.

Atak + (dawniej Zwiększenie Ataku) - uważany za najmniej pożyteczny buff. Zwiększa atak wybranej postaci o niewielką wartość. Bardzo rzadko wybierany przez samodzielnych szamanów, czasami przez postacie buffujące. W odróżnieniu od umiejętności wspomagających Szamana Smoka.

Tarcza Eteru -