Rekrutacja

Rekrutacjawiki.png

Kilka słów o rekrutacji

W skrócie rekrutacja jest to proces naboru do projektu/organizacji (projektem jest np. Metin2.pl) ludzi, którzy chcą się w niej udzielać, spośród których wybiera się osoby pasujące do danego stanowiska (w przypadku Metin2.pl można się ubiegać o stanowisko Mistrza Gry, Moderatora Forum lub Redaktora Wiki).

Dlaczego chcemy brać udział w różnych przedsięwzięciach?

Człowiek jako istota inteligentna ma potrzebę rozwoju. Dlatego chcemy robić na forum społecznym coś (np. koła zainteresowań, udział w wolontariatach itp), ponadto, co robić musimy. Decyzja, gdzie chcemy działać zależy od różnych czynników. Dla jednych jest to wynagrodzenie za udział w projekcie (np. w przypadku Metin2.pl są to drobne, wirtualne upominki co jakiś czas, dokument potwierdzający wolontariat w dużej międzynarodowej firmie), innych przyciąga już sama filozofia (pomysł) projektu.

Kim chcę zostać? - Moderatorem Forum, Mistrzem Gry, a może Redaktorem Wiki?

Decyzja o udziale w projekcie (Metin2.pl) nie może być przypadkowa. Jeżeli już się podejmiesz, to pamiętaj, że są ludzie którzy będą poświęcali swój czas na Twoje szkolenie, żebyś wiedział co dokładnie masz robić, a później, przez cały czas twojej działalności w TEAM ktoś, kto będzie twoim opiekunem, będzie również dla Ciebie wsparciem i przyjacielem. Poznasz nowych ludzi, którzy będą mieli podobne do Twoich zainteresowania – inaczej nie znaleźliby się w danym zespole. Przez wspólne zainteresowania grupa staje się będzie bardziej zżyta. Jeżeli nie możesz się zdecydować, czy chcesz zostać Mistrzem Gry, Moderatorem Forum, czy Redaktorem Wiki, to skorzystaj z poniższego schematu:

MOJE CECHY OPIS STANOWISKA (Mistrz Gry, Moderator Forum lub Redaktor Wiki)
ANALIZA STANOWISKA NA KTÓRE CHCEMY STARTOWAĆ
REKRUTACJA

Aby było Ci łatwiej posłużyć się schematem, prezentujemy cechy i umiejętności, które powinieneś uwzględnić sporządzając listę (1) MOJE CECHY

UMIEJĘTNOŚCI I OSIĄGNIĘCIA – przykładowo, jeżeli jesteś dobry z ortografii, czy pisania wypracowań - napisz to. Jeżeli brałeś udział w szkolnych konkursach wiedzy, czy sportowych, to również jest miejsce, żeby taką informację zapisać. Jeżeli bierzesz udział w konkursach recytatorskich – również to napisz. Każda umiejętność i osiągnięcie o czymś świadczy – znając ortografię, możesz zostać redaktorem wiki, konkursy recytatorskie = charyzma i swoboda wypowiedzi, czyli nadajesz się np. na moderatora forum czy mistrza gry.
ZAINTERESOWANIA – tutaj piszesz wszystko, czym się interesujesz, ale konkretnie. Jeżeli interesują Cię gry – wypisz jakie. Jeżeli sport – też zapisz sobie jaki.
USPOSOBIENIE – w tym miejscu wpisujesz predyspozycje personalne, czyli czy jesteś osobą otwartą, masz bardzo wielu znajomych, czy raczej osobą zamkniętą – masz grupę kilku stałych kolegów/koleżanek. Tutaj również musisz zapisać jaki masz temperament – jesteś osobą spokojną, czy wybuchową. Jest to ważne, gdyż będąc w TEAM bardzo często musisz panować nad swoimi emocjami, a pytanie – czy potrafisz.

(2) OPIS STANOWISKA, to nic innego jak informacja czym masz się zajmować na danym stanowisku w Team. Jest to ważne, gdyż każdy zespół (gry/forum/wiki) ma inne czynności do wykonania. W przypadku Metin2.pl opis stanowiska jest w punkcie „CZEGO OCZEKUJEMY”. Linki rekrutacji do konkretnych zespołów poniżej:

Rekrutacja MOD.gif Rekrutacja MG.gif Rekrutacja WIKI.gif

Najlepiej zapisać sobie wszystko na kartce i dokładnie porównać (1) swoje cechy z (2) wymaganiami stanowiska,czyli dokonać (3) ANALIZY STANOWISKA. Jeżeli brakuje Ci cech, zastanów się, co możesz zrobić, aby poprawić swoje osiągnięcia (np. na stanowisko moderatora czy mistrza gry wymagana jest znajomość regulaminu forum. Nie spełniasz tego warunku, ale wystarczy, że ten regulamin przeczytasz i już możesz wpisać w punkt „UMIEJĘTNOŚCI I OSIĄGNIĘCIA” - znajomość regulaminu Metin2.pl. Jeżeli nie masz pewności czy coś wiesz – nie przejmuj się, przeczytałeś regulamin, a reszta jest kwestią wprawy i ćwiczeń. Pamiętaj – człowiek uczy się głównie przez doświadczenie.

Gdy już dobrałeś sobie stanowisko do swojej osobowości, to nie pozostaje nic innego jak napisać podanie. Zaczyna się właściwa rekrutacja. I tu wbrew plotkom droga jest prosta. Teraz będzie łatwiej, ponieważ zrobiłeś/aś (3) ANALIZĘ STANOWISKA. Dla ułatwienia, każdy formularz (linki wyżej) zawiera pytania, na które wystarczy odpowiedzieć. Nic prostszego. Nie zmyślaj, tylko posłuż się analizą. Jeżeli rekrutacja jest otwarta, to wysyłasz podanie i czekasz na odpowiedź, którą otrzymasz na adres e-mail. Jeżeli jest zamknięta, to możesz poczekać do otwarcia rekrutacji, lub iść do innego zespołu i próbować po pewnym czasie awansu poziomego, czyli przesunięcia między stanowiskami (np. z Redaktora Wiki na Moderatora Forum). Ale tutaj też się trzeba postarać o przeniesienie.

Przyjęto moje podanie. Co dalej?

Teraz musisz się udać na odpowiedni kanał IRC w celu odbycia rozmowy. Wszystkie informacje będą podane w mailu. Rozmowa składa się z kilku etapów. Po przejściu przez kolejne etapy jesteś informowany/a o wynikach, jeśli są one pozytywne zostajesz zaproszony/a w szeregi Zespołu.

Gdy już jestem w TEAM.

Nie czarujmy się – nie zawsze będzie ładnie i kolorowo. Nie wystarczy być w zespole. Trzeba się udzielać. W końcu to był powód,dla którego wstąpiłeś/łaś do team. Żeby rozwijać siebie i swoje umiejętności, żeby poznać nowych ludzi, żeby się dobrze bawić i mieć cel. Za swoją pracę będziesz też oceniany.

Dlaczego mam być oceniany?

Ocena jest niczym innym, jak informacją zwrotną o tym, co mamy poprawić. W polskiej mentalności jest niestety odbierana jako zło konieczne. Natomiast jest to jedynie informacja dla Twojego opiekuna o tym co wymaga poprawy w procesie szkolenia i dla Ciebie w jakiej dziedzinie słabiej sobie radzisz.

Czy mam możliwość awansowania w projekcie Metin2.pl?

Oczywiście, ze tak. Zaangażowanie i dodatkowe predyspozycje są zauważane i doceniane. Pamiętaj jednak ze każdy awans to nowe obowiązki i wymagania stawiane Tobie.

Na koniec zachęcamy do rozwijania swoich umiejętności w zespole Metin2.pl. Jest to niebanalne, fantastyczne doświadczenie, przez które warto przejść. Plus jest taki, że zawsze można się wycofać i nic się nie traci. Można natomiast wiele zyskać. Poniżej linki prowadzące do rekrutacji. Teraz wystarczy tylko spisać swój profil kandydata (moje cechy) w sposób opisany wyżej i przypasować go do odpowiednich stanowisk (Mistrza Gry, Moderatora Forum lub Redaktora Wiki).

Rekrutacja MOD.gif Rekrutacja MG.gif Rekrutacja WIKI.gif