Kultura w Metin2: Różne

Wersja z dnia 23:58, 8 sie 2024 autorstwa Tiernan (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "{{Subpage|Strona główna|Kultura w Metin2}} W tym rozdziale zostanie przeanalizowane wszystko, co w Metinie ma związek z rzeczywistością i nie może być u...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)


W tym rozdziale zostanie przeanalizowane wszystko, co w Metinie ma związek z rzeczywistością i nie może być umieszczone w konkretnych rozdziałach.

Yang

Moneta mosiężna o nominale 1 fun z 1982
Moneta miedziana o nominale 5 fun z 1982
Moneta miedzioniklowa odpowiadająca ¼ yang z 1982
Moneta srebrna o nominale 1 yang
Moneta srebrna o nominale 5 yang

Jak wiemy, Yang Yang.png jest oficjalną walutą w Metin2. Nie wszyscy jednak wiemy, że ta moneta była prawdziwą walutą w Korei przez krótki okres, trwający od 1892 do 1902 roku.
Yang (양/兩) był podzielony na 10 jeon (전/錢) i 100 bun lub fun (분/分); 5 yang odpowiadało jednemu hwan (환/圜).
Koreańskie słowo "yang" jest spokrewnione z chińskim słowem "tael" (wymawiane "liǎng" po chińsku). Również termin "fun" (wymawiany "pun", ale zapisany z "f" na monetach) jest spokrewniony z chińskim słowem "fen", oznaczającym jedną setną yuana (waluta chińska), podczas gdy "hwan" jest spokrewniony z samym słowem "yuan". Monety były bite w nominałach 1 fun, 5 fun, ¼ yang, 1 yang, 5 yang i 1 hwan. Wszystkie monety nosiły nazwę państwa, "Wielkie Joseon" (Wielka Korea; 대조선; 大朝鮮).


Yang koreański - Monety
Nominał Skład
1 fun Mosiądz
5 fun Miedź
¼ yang Początkowo miedzionikiel;

później miedź i srebro.

1 yang 80% argento
5 yang
lub
1 hwan( =5 yang)
90% argento

Ministerstwo Skarbu wydrukowało serię banknotów, które jednak nigdy nie zostały wprowadzone do obiegu. Nominały wynosiły 5, 10, 20 i 50 yang.










▲ Na górę ▲

Kupony Smoczych Monet

Kupony Smoczych Monet

Na obrazie kuponów SM można zauważyć stos dysków z otworem w środku.
Takie przedmioty mogą reprezentować starożytne chińskie monety, które miały właśnie ten kształt i były znane w zachodnim świecie pod angielskim terminem cash (chiński tradycyjny: 方孔錢, chiński uproszczony: 方孔钱, pinyin: fāng kǒng qián, dosłownie: moneta z kwadratowym otworem), używanym do określenia rodzaju monety stosowanej w Chinach i w Azji Wschodniej od II wieku p.n.e. aż do XX wieku.
Cash (od portugalskiego caixa, kasa, lub od telugu i kanarese kasu, lub od tamilskiego: kas) miał w Chinach różne nazwy, w tym "li", które oznaczało również tysięczną część taela (= uncja). I taka była również wartość tych monet, z których tysiąc odpowiadało jednej uncji srebra.

Niektóre typowe chińskie monety

Tradycyjnie monety były odlewane z miedzi, mosiądzu lub żelaza.
W połowie XIX wieku monety były wykonywane z 3 części miedzi i 2 części ołowiu. Istnieją również monety odlewane ze złota i srebra, ale były one rzadsze.

Monety te wywodziły się z wymiany narzędzi i nadwyżek rolnych i początkowo miały różne formy. Po zjednoczeniu politycznym Chin przez cesarza Qin Shi Huangdi w 221 r. p.n.e. nastąpiło stopniowe zjednoczenie kulturowe, dostrzegalne we wszystkich aspektach życia społecznego, a zatem także w biciu monet, przy czym przyjęto okrągły kształt z kwadratowym otworem, który nie zmienił się aż do końca dynastii Qing w 1911 roku n.e.
Ogólną cechą chińskich monet, które mają okrągły kształt jak monety zachodnie, jest obecność kwadratowego otworu w środku; geometryczne formy koła i kwadratu reprezentują odpowiednio niebo i ziemię i odpowiadają starożytnemu chińskiemu przekonaniu.
Otwór wewnętrzny, oprócz ułatwienia ich wykonania poprzez odlewanie, służył do ułatwienia transportu; otwór pozwalał bowiem na związanie monet razem, za pomocą sznura lnianego lub bawełnianego, w celu stworzenia większych nominałów, co często miało miejsce z powodu niskiej wartości monet. Liczba monet w wiązce cash różniła się w zależności od czasu i lokalizacji, ale zazwyczaj wynosiła 1000.

Awert i rewers tradycyjnej chińskiej monety

Na awersie cash znajdują się cztery ideogramy: dwa z nich, zazwyczaj na osi pionowej, wskazują nien hao lub tytuł panowania, czyli nazwę wybraną przez każdego cesarza do określenia swojego panowania. Dwa ideogramy na osi poziomej wyrażają pojęcie monety za pomocą terminów takich jak uniwersalny klejnot, moneta obiegowa, bogactwo krążące.
Rewers cash wybitych do końca dynastii Ming (1644) jest zazwyczaj gładki, a jedynie wyjątkowo pojawiają się symbole księżyca, gwiazd lub podobne.
W okresie dynastii Tang i Song (618-1279 n.e.) monety noszą napisy w różnych stylach pisma. Są to głównie napisy znanych artystów, poetów i cesarzy, z oznaczeniem roku. Niektóre kaligrafie są proste, ale eleganckie, inne delikatne i subtelne, a jeszcze inne bardziej zaokrąglone i miękkie. Mogą również zawierać frazy życzeniowe lub pokojowe; jedna moneta może mieć jednocześnie dwa lub nawet cztery różne style pisma.

W Korei, Japonii i Wietnamie w drugiej części drugiego tysiąclecia bito monety cash z miedzi, całkowicie podobne do tych używanych w Chinach.